Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir?

Kadın genital organlarının iç kısmına vajina denir. Doğum, menopozal dönem, ağır kaldırma, aşırı kilo verme, aşırı kilo almak gibi nedenlerle vajinal kaslarında, dokularında esneme ve gevşeme nedeniyle vajinal bolluk meydana gelir. Bunun düzeltilmesi ve toparlanması ameliyatına vajinoplasti nedir.

Vajinoplastiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Vajina da hastanın esnemesine bağlı olarak vajinal bolluk oluştuğu zaman kişinin kendinde ya da partnerinde birtakım cinsel problemler ortaya çıkabilir. Birliktelik sırasında hissetmeme, his kaybı veya birliktelik sırasında vajinadan gaz çıkışı gibi seslerin gelmesi, özgüven kaybı yaratabilir. Bunun dışında vajinal bölgenin daha gevşek ve esnek olması sık sık vajinal yol enfeksiyonlarına sebep olabilir. En Önemli Problemlerden biriside vajinal kanal ile birlikte özellikle idrar kesesinde sarkma olduğunda sık idrara gitme ya da idrar kaçırma gibi problemlerle de karşılaşabiliriz.

Sizi Arayalım

  Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Vajinoplasti ameliyatı genel anestezi ve spinal anestezi altında hastane ortamında yapılır. Vajinal dokularında esneklik olmasının ana sebebi vajina ile rektum dediğimiz makat bölgesi arasında fatsa dediğimiz tabakanın yırtılmasına bağlı olarak vajinada bir bolluk oluşur. Bu fatsa dediğimiz hamak görevi gören fatsa tabakasının onarılması ve vajinada fazla kısımların çıkarılması şeklinde yapılır. Böylece hem güçlü bir pelvik taban hem de dar bir vajinal kanal elde edilmiş olur. Ortalama ameliyat süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.

  Vajinoplasti Ameliyatında Riskler Var mıdır?

  Her ameliyatta olduğu gibi vajinoplasti ameliyatında da birtakım riskler olabilir. Bunlardan en önemlisi vajinal bölgede kanama ya da kanın bir yere birikmesi, enfeksiyon gibi birtakım bulgular ya da bazen ameliyat düzgün yapılmazsa diğer organ yaralanmalarına sebep olabilir. Bunların önüne geçebilmek için deneyimli bir cerrah düzgün ve titiz bir şekilde ameliyat tamamlandığında herhangi bir risk olmadan başarılı bir ameliyat geçirmiş olur.

  Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Vajinoplasti ameliyatı sonrasında bazen birkaç saat ya da en fazla bir gece hastanede kalış sürecimiz olmaktadır. Ameliyat sonrasından birkaç gün hafif kanama, hafif ağrılar görülmektedir. Bunlarda ağrı kesicilerle rahatlatılabilir. 2-3 gün içinde hasta normal günlük hayatına rahatlıkla dönebilmektedir. Sadece bu tip ameliyatlardan sonra belli aktiviteleri bir süre yapmaması gerekir. Bunlardan en önemlisi bir ay boyunca cinsel ilişki önermiyoruz. Bunun dışında havuz, deniz, sauna, bisiklete binmek, ata binmek yani vajinal bölgeyi zorlayacak aktivitelerden bir ay boyunca uzak durmasını istiyoruz. Genelde eriyen dikişler kullanıyoruz ve ortalama 4-6 hafta arasından dikişler eridiği için herhangi bir şikâyet olmadan kendi hayatına ve cinsel hayatına hasta devam edebilmektedir.

  Doktora Sor

   Detaylı Bilgi & Randevu Almak İçin;

   0552 722 1 722

   FAYDALI BİLGİLER

   Genital Estetik