Rahim Filmi HSG

Rahim Filmi HSG Nedir?

Rahim filmi bir röntgen incelemesidir. Sperm ile yumurtanın buluştuğu tüplerin ve embriyonun tutunup geliştiği rahim boşluğunun incelenmesi için çekilir.

“Histerosalpingografi” kelimesi rahim filminin tıbbi adıdır. Tam olarak “rahim ve tüp filmi” anlamına gelir. HSG, HisteroSalpingoGrafi kelimesinin kısaltmasıdır. Filmde görüntü elde edilebilmesi için rahimin özel bir sıvı ile doldurulması gerekir. Bu nedenle HSG için “ilaçlı rahim filmi” ismi de kullanılır. Bu madde “Kontrast madde” olarak adlandırılır.

HSG Rahim Filmi Neden Çekilmelidir?

HSG’nin artan önemi, vazgeçilmezliği ve daha sıklıkla istenmesi nedeniyle “rahim filmi neden istenir”, “rahim filmi ne zaman istenir” sorularıyla daha fazla karşılaşıyoruz. 1 Sene korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan kişilere HSG çekilmelidir. 1 Sene olan bu bekleme süresi 35 yaşından sonra ve daha ileri yaşlarda 4-6 aydır. HSG istenmesinin tek amacı kısırlık araştırması değildir. Tüp bebek tedavisinden önce embriyonun tutunmasını veya gelişimini engelleyebilecek bir olumsuzluğun bulunup bulunmadığı en iyi rahim filmi ile saptanabilir. Böylece tüp bebek tedavisinden önce eğer varsa bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması, tüp bebek başarı oranını arttıracaktır. Ayrıca tekrarlayan düşükler veya kürtajdan sonra rahim boşluğunda bir hasar meydana gelip gelmediğini anlamak için de rahim filmi istenir. Aynı şekilde bazı miyom ameliyatlarından ve histeroskopi adı verilen yöntemle yapılan rahim içi operasyonlardan sonra durumun kontrolü için de rahim filmi istenmektedir.

HSG Rahim Filmi Çekimi

 • HSG çekiminde yeni teknik, inceleme yapılacak kişi açısından bir kadın-doğum muayenesine benzer. Sadece 3-5 dakika sürer.
 • HSG çekiminde yeni teknik, sadece ağrısız olması açısından değil, elde edilen sonuçların doğruluğu da dâhil olmak üzere her bakımdan eski tekniklere nazaran çok üstündür.
 • HSG çekimi genellikle ağrısız ve kanamasızdır. Normal şartlarda sadece 3-5 dakika sürer.
 • Rahim ağzı kanalı, Rahim boşluğu ve tüpler net olarak görüntülenebilir.
 • Rahim delinmesi veya zedelenmesi riski yoktur.
 • HSG tekniğinde kullanılan röntgen cihazının özellikleri nedeniyle çok daha düşük radyasyon maruziyeti söz konusudur.
 • Rahim filmi çektirenler işlem sonrasında işlerine dönebilir, araba kullanabilirler.
 • Rahim filmi sonrası cinsel ilişki yasağı yoktur.
 • Rahim filminden sonra hamile kalabilmek, öncesine nazaran daha yüksek orandadır.
 • Kullanılan kontrast madde birkaç saat içinde vücuttan atılır ve düşük dozda kullanıldığından sistemik yan etkisi yoktur.

Sizi Arayalım

  Doktora Sor

   Detaylı Bilgi & Randevu Almak İçin;

   0552 722 1 722

   FAYDALI BİLGİLER

   Kadın Hastalıkları