Pelvik Organ Sarkması

Pelvik Organ Sarkması Nedir?

Karın içi boşluğun leğen kemiği içinde yer alan bölümünü destekleyen kas ve bağ dokusunun zayıflamasıyla birlikte mesane, rahim, bağırsaklar, makat gibi organların birinin ya da birkaçının vajinadan aşağıya doğru fıtıklaşmasıdır. Pelvis diye adlandırılan, ilerleyen yaşla birlikte sıklığı artar. Çok sayıda doğum yapmış olmak, karın içi basıncını artıran hastalıklar (kronik öksürükle seyreden akciğer hastalıkları gibi), şişmanlık risk artırıcı nedenlerdir.

Tarifi, vajinadan aşağı doğru sarkan ve elle hissedilebilen bir yumru şeklindedir, rahim sarkmalarında olduğu gibi bu şişlik yatar pozisyonda elle itildiğinde kaybolabilir, ayrıca kasıkta ve genital bölgede ağırlık hissi ve ağrı, aktivite ya da uzun ayakta durmakla artan alt karın bölgesinde rahatsızlık hissi gibi yakınmalar da olabilir. Mesanenin olaya katıldığı durumlarda idrar kaçırma ya da idrarı boşaltamama, makat bölgesinin sarkmalarındaysa kronik kabızlık, rahim sarkmalarında dışarıda kalan kısmın zedelenmesine bağlı olarak az miktarlarda kanama görülebilir.

Mesane Sarkması (Sistosel)

Mesane sarkması, mesanenin vajina ön duvarından aşağı doğru fıtıklaşmasıdır. Mesane sarkmalarında; vajina ön duvarında ele gelen kitle, kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı, idrar kaçırma ya da çok büyük olanlarında idrarı boşaltamama gibi belirtiler görülebilir.

Kolporafi Anterior denen teknikle klasik tedavi şekli ön duvardaki hasarlı bölümün direkt tamir edilmesidir.

Sizi Arayalım

  Makat Sarkması (Rektosel)

  Rektum yani makat bölgesinin vajina arka duvarından fıtıklaşmasıdır, arka vajinal duvarın destekleyici dokusunun zayıflaması veya zedelenmesiyle oluşur. Rektum vajina arka duvar yüzeyi ile temas eder ki burada dışa doğru kabaran bir şişliğe neden olur, oluşan fıtıkta gaita birikmesi yüzünden büyük abdest yaparken zorlanma ve kronik kabızlık görülebilir.

  Bu tür yakınmanın olduğu olgularda tedavi cerrahidir. Arka duvardaki destekleyici dokunun tamiri olan kolporafi posterior için cerrahi uygulama en yaygın yöntemdir.

  Rahim Sarkması

  Rahim sarkması, rahmin tutucu ve asıcı bağlarının gevşemesi sonucu vajinadan aşağı doğru yer değiştirmesidir; hafif derecedeki sarkmalarda yakınma yaşanmazken, belirgin sarkmalar alt karın bölgesinde basınç, genital bölgede ağrı ve ağırlık hissi gibi belirtilerin görülmesi söz konusudur.

  Cerrahi olarak tercih edilen ‘vajinal Histerektomi’ yani rahmin vajinal yolla çıkarılmasıdır, genel durumu operasyona izin vermeyen çok yaşlı ve düşkün hastalarda vajinal halkalar (pesser) uygulanır.

  Vajinal Güdük Sarkması

  Histerektomi yani rahim alınma operasyonu geçirmiş olgularda; vajina kubbesinin gevşemesiyle oluşur, tedavi cerrahidir… Vajina kubbesini tutan bağlar, karın boşluğundan yapılacak bir girişimle kuyruk sokumu kemiğine asılabileceği gibi (sakrokolpopeksi, ligamentopeksi), vajinal yolla uygulanan Prolift Meş’ler de onarım sağlanmasında etkindir.

  Bağırsak Sarkması (Enterosel)

  Rahim ameliyatı geçirmiş olgularda sıkça görülür; arka duvarın vajina kubbesine yakın bölümünde oluşan bir destek dokusu yırtılması sebebiyle bağırsaklar vajina arka duvar yüzeyiyle temas eder.

  Doktora Sor

   Detaylı Bilgi & Randevu Almak İçin;

   0552 722 1 722

   FAYDALI BİLGİLER

   Kadın Hastalıkları