Pelvik İnflamatuar Hastalık

Pelvik İnflamatuar Hastalık Nedir?

PİD, oldukça ciddi ve yaygın bir hastalıktır, başarılı bir şekilde tedavi edilmekle birlikte kalıcı ve uzun dönem sorunlara da sebep olabilmektedir. PİD (Pelvik İnflamatuar Hastalık) fallop tüpleri ve yumurtalık (overler) enfeksiyonları için kullanılır.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Nedenleri?

PİD, en çok cinsel geçişli hastalıklardan kaynaklanır, cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYH) en sık nedeni gonore ve klamidya adlı iki bakteridir; çeşitli mikroorganizmalar tarafından oluşturulabilir. Tedavi edilmediğinde bu bakteriler cinsel geçişli hastalığa (CYH) ve dolayısıyla da PİD’e neden olur. PİD, uzun dönemde ciddi sorunlara yol açmaktadır, örneğin infertilite (kısırlık), dış gebelik ve uzun süreli pelvik ağrı gibi.

Kadınların beşte birinde infertiliteye neden olmaktadır PİD. Bir kadın ne kadar sıklıkta ve şiddette PİD geçirirse, infertilite riski o kadar yükselir. Fallop tüplerinin iç dokusunda hasar oluşturur ve bu hasar da tüpleri bloke ederek infertiliteye, hasarlı tüp yumurtanın rahme (uterus) içine ulaşmasını engelleyerek, dış gebeliğe neden olabilir.

Kimler Risk Altında?

PİD, en sık genç kadınlarda görülür, ama yine de cinsel olarak aktif olunan herhangi bir yaşta görülebilir. Risk faktörleri şunlardır:

 • Gonore ve klamidya hastalığı olan kadınlar
 • Birden fazla partneri olan kadınlar
 • Partnerlerinin de başka partneri olan kadınlar
 • Geçmişte PİD geçirmiş olan kadınlar
 • Sıkça vajinal yıkama yapan cinsel aktif kadınlar

Sizi Arayalım

  Belirtiler

  PİD, şiddetli veya hafif belirtilerin yanında kadın üreme organlarında ciddi hasarlar da oluşturabilir. Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, mutlaka doktorunuza başvurun:

  • Anormal vajinal akıntı
  • Karnın alt veya sağ üst kısmında kısımlarında ağrı
  • Anormal adet kanaması
  • Ateş ve halsizlik
  • Ağrılı idrar yapma
  • Bulantı ve kusma
  • Ağrılı cinsel ilişki

  Bu belirtilerden birinin olması; PİD olduğunuz anlamına gelmez, başka bir hastalığın belirtisi de olabilir.

  Tanı

  Zor teşhis edilen bir hastalıktır PİD, bunun sebeplerinden biri etkilenen organların muayenesinin zorluğu, diğeri de belirtilerin diğer birçok hastalıkla ( apendisit veya dış gebelik gibi ) benzerlik göstermesidir. Rahim ağzından örnek alınarak gonore ve klamidya enfeksiyonu araştırılabilir vekan testleri de yapılabilir.

  Tedavi

  Tedavi edilebilir bir hastalıktır PİD, hatta erken tedavi ile kısırlık gibi problemleri önlenebilir. Buna rağmen, enfeksiyon tedavi edilse bile uzun dönem problemler sürebilir.

  Ağızdan verilebileceği gibi enjeksiyon şeklinde de olabilir antibiyotikler, enfeksiyonun kaybolduğundan tam olarak emin olmak için ilaçlar 14 güne tamamlanmalıdır.

  Tedaviden 2-3 gün sonra hekiminiz sizi tekrar gözden geçirecektir; eğer  iyileşme yoksa hastaneye yatırılarak tedavi edilmeniz zorunlu olabilir. Aşağıdaki durumlarda da hastanede tedavi gerekir:

  • Ayırıcı tanı yapılamıyorsa (apandisit, dış gebelik gibi)
  • Gebelik mevcutsa
  • Antibiyotik tedavisinin damardan verilmesi gerekiyorsa
  • Bulantı-kusma veya yüksek ateş varsa
  • Apse varsa

  Belirtiler sürüyorsa veya apse gerilemiyorsa; cerrahi müdahale söz konusu olabilir.

  Bunun yanında partner tedavisi de yapılmalıdır, PİD’li hastaların partnerlerinde gonore ve klamidyal enfeksiyonu olabilir. Belirti olmadan bu şahıslarda enfeksiyon olabilir; PİD riskini azaltmak için partner de mutlaka kontrol ve gerekirse tedavi edilmelidir.

  Korunma

  PİD’ den ve cinsel yolla geçen hastalıktan korunmak için; yalnızca sizinle ilişkisi olan ve cinsel yolla geçen hastalığı olmayan, sağlıklı tek bir partneriniz olmalı bunun yanında her cinsel ilişkide kondom kullanın; kondom doğru kullanıldığı zaman, cinsel yolla geçen hastalıklardan koruyucu olacaktır.

  Cinsel yolla geçen hastalığınız veya PİD’iniz olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurun.

  Sonuç olarak;

  Sağlığınızı tehdit edebilir ve infertiliteye neden olabilir PİD, bununla birlikte, korunulabilir ve tedavi edilebilir de.  PİD belirtileriniz varsa, hemen doktorunuza başvurun tedavi görüyorsanız, kesinlikle doktorunuzun önerilerine uyun, tedaviyi tamamlayın ve kontrol için tekrar doktorunuzu görün. Bunun yanında enfeksiyondan korunmak için, tedavi edilmemiş cinsel yolla geçen hastalığı olan kişiyle ilişkide bulunmayın.

  Doktora Sor

   Detaylı Bilgi & Randevu Almak İçin;

   0552 722 1 722