Lazerle Çatlak (Stria) Tedavisi

Lazerle Çatlak (Stria) Tedavisi Nedir?

Lazerle çatlak tedavisi, cildin çeşitli bölgelerinde cilt dokusunda oluşan çatlakların (stria) giderilmesini amaçlamaktadır. Cilt dokusunda oluşan çatlakların görünümünün iyileştirilmesi amacıyla sıklıkla başvurulan tedavi fraksiyonel lazer sisteminin kullanımı ile yapılan uygulamalardır. Fraksiyonel lazer kullanımı yoluyla hasarlı bölgede sağlanan iyileştirici hücre tetiklenmesi ile yaşlanma süreci ile azalan kolajen ve bağ dokusunda etkili bir protein olan elastin sentezi arttırılarak çatlakların onarılması amaçlanmaktadır.

FotonaSmooth fraksiyonel lazerle cilt altında mikro delikler açılarak kolajen ve elastin lif yapımı stimüle edilir. Böylece cildin kendi kendini onarma mekanizmaları çalıştırılarak çatlağın görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanır. Lazerle çatlak tedavileri ortalama 3-5 seansta gerçekleştirilir.

Cilt Dokusunda Oluşan Çatlak (Stria) Neden Kaynaklanır?

Cilt dokusunda oluşan çatlaklar, hamilelik dönemi, ergenlik dönemi, vücut geliştirme ve diğer ani kilo değişimi durumları sonucunda cildin elastikiyetinin genişleyen deriye esnemekte yetersiz kalması sonucu kolajen dokularının zarar görmesi ve kiloda azalma olduğunda aniden yaşanan hacim kaybı ile derinin sarkması sonucu oluşmaktadır. Çatlaklar, pembe, mor renkte olabildiği gibi cilt altında hafif bir çöküntü oluşturacak şekilde beyaz renkte de olabilmektedir. Oluşan çatlakların uzunlukları, genişlikleri ve derinlikleri hastadan hastaya ve çatlakların hangi sebepten kaynaklandığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Cilt dokusunda oluşan çatlaklara kadınlarda daha sık karşılaşılmakta ancak özellikle spor yapan ve ani kilo değişimi yaşayan erkeklerde de rastlanmaktadır. Cilt dokusu çatlakları, özellikle kilo alıp vermenin daha yoğun olduğu yağ dokusu fazla olan kalça, göğüs, bel, karın, kol, bacak bölgelerinde oluşmaktadır.

 

Lazerle Çatlak (Stria) Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Lazerle çatlak tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlar, kaliteli ve lisanslı malzemelerin ve lazer sistemlerinin kullanımı, lazerle çatlak tedavisini gerçekleştirecek kişinin alanında uzmanlığı ve hijyenik uygulama koşullarının sağlanmasıdır. Böylelikle uygulamanın yan etki riskleri en aza inmektedir. Genel anestezi gerektiren bir yöntem olmadığı için, anestezi riski taşımamaktadır. İşlem sonrası uygulama bölgelerinde hafif ödem ve çatlaklarda kızarıklıklar oluşması normaldir ve bu etkiler birkaç gün içerisinde geçmektedir.

Sizi Arayalım

  Kimler Lazerle Çatlak (Stria) Tedavisi Uygulaması Yaptırmamalıdır?

  Lazerle çatlak tedavisi yönteminde kullanılan fraksiyonel lazer sistemi uygulamaları ciddi sağlık sorunu bulunmayan birçok hastaya uygulanabilmektedir. Ancak,

  • Hamilelere
  • Hamilelik ihtimali olanlara
  • Kanser hastalarına
  • Herpes (uçuk) olan hastalara
  • İşlemin yapılacağı bölgede enfeksiyonu olan hastalara
  • Sivilcelere yönelik kullanılan isotretinoin tedavisi üzerinden 6 aydan az süre geçmiş olan hastalara
  • Uygulamada risk oluşturabilecek bazı ilaç ve hormon tedavilerine devam eden hastalara

  yapılması sakıncalı bir durum oluşturmakta ve bu sebeple tedavi yöntemi bu tür sağlık problemlerine sahip kişilere uygulanmamaktadır.

  Doktora Sor

   Detaylı Bilgi & Randevu Almak İçin;

   0552 722 1 722

   FAYDALI BİLGİLER

   Lazer Uygulamaları