Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları

Kadının üreme organlarına ilişkin hastalıkları kadın hastalıkları olarak tanımlıyoruz. Bu hastalıkların teşhisi ve tedavisinde birçok vaka tecrübesiyle hastalarımızın sağlığı için çalışıyoruz.

Muayenehanemiz çok sayıda jinekolojik ameliyat gerçekleştirerek hastalarımızı sağlığına kavuşturdu.

Doğru Teşhis, Doğru Tedavi

Kadının üreme organlarında gelişen hastalıklar üç yönüyle büyük önem taşıyor.

Yalnız üreme organlarından birinde başlayan bir hastalık, bir süre sonra diğer üreme organlarına ve vücudun üremeyle ilgisiz organlarına yayılıp, kadının bedensel sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Kadın hastalıkları ve doğum ayrılmaz bir bütünün parçaları gibidir. Bu tür hastalıklar, organların ana görevlerinden biri olan üreme işlevlerini aksatarak kadının hamile kalmasına, eğer kalmışsa hamileliğini sürdürmesine engel olabilir.

Bu hastalıklar, kadının cinsel yaşamında aksaklıklara yol açarak çok ciddi psikolojik sorunların gelişmesine neden olabilirler.

Bunlar dikkate alındığında en az yılda iki kez kadın hastalıkları uzmanına başvurup gerekli kontrolleri yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu kontroller sayesinde hem kendi sağlığınızı hem de gebelik anında bebeğinizin sağlığını korumuş olacaksınız.

Sizi Arayalım

  Hangi Hastalıkları Tedavi Ediyoruz?

  Miyom

  Rahmi yerinde bırakarak miyomları cerrahi yöntemle çıkarıyoruz. Rahmini muhafaza ettiğimiz için hastanın çocuk sahibi olabilme şansı vardır.

  kadin-hastaliklari-1

  Endometrial Hiperplazi

  Büyük oranda ilaç ile (progesteron) tedavi uyguladığımız bir durumdur. Tedavinin dozu ve uzunluğu hastaya, göre değişir.  Tedavi sonunda eğer problem devam ediyorsa diğer tedavi seçeneklerine (diğer ilaçlar veya cerrahi) geçiyoruz.

  Yumurtalık Kisti

  1-2 ay seyrini izliyoruz. Eğer kendiliğinden kayboluyorsa herhangi bir tedavi uygulamıyoruz. Tedavi gerektiği durumlarda hormon tedavisi yapıyoruz. Kistin niteliğine göre cerrahi müdahalede bulunuyoruz.

  Kısırlık (İnfertilite)

  Her kadının tedaviye vereceği cevap farklıdır. O nedenle kısırlığın tedavisinde kişinin öznel durumuna göre birbirinden farklı metotlar izliyoruz. Kullandığımız yöntemler yumurtalama artırıcı ilaç kullanımı, aşılama, antioksidan desteği, intrasitoplazmik enjeksiyon

  Polikistik Over Sendromu

  Adet düzensizliği, infertilite, tüylenme gibi her duruma uygun farklı seçenekte tedaviler uygulamaktayız.

  Vajinismus

  Vajinismus problemi %90 oranında psikolojik bir takım korkulardan kaynaklanır. Cinsel ilişki, daha düşük bir olasılıkla (% 10 gibi bir oranda) vajina veya kızlık zarının yapısına bağlı engellerden dolayı da gerçekleşmeyebilir. Bu durumda Vajinismus teşhisini jinekolojik değerlendirmenin ardından koyuyoruz.

  Pelvik İnflamatuar Hastalık

  Öncelikle antibiyotiklerle tedavi uyguluyoruz. Çoğu olguda antibiyotikler tek başına enfeksiyonu yok edebilir. Antibiyotikle iyileşme sağlayamadığımız durumlarda hastanede tedavi gerekebilir. İleri safhalarda ise cerrahi müdahaleye başvurduğumuzda olur.

  Pelvik Organ Sarkması

  Mesane, rahim, bağırsaklar, makat gibi organlardan biri ya da birkaçının vajinadan aşağıya doğru fıtıklaştığı durumları ifade eden pelvik organ sarkmasında her durumu kendi içerisinde değerlendiriyoruz.

  Endometriozis

  Endometriozis için kesin bir tedavi henüz bulunmamıştır. Ağrı kesiciler genellikle endometrioziste görülen ağrılar için kullanılırlar. Hormonlarla tedavi yumurtlamanın mümkün olduğunca uzun bir süre durdurulmasını amaçlamaktadır. Bu tedavi sırasında ve bazen aylar ve yıllar sonra endometriozis de gerileme görülebilmektedir.

  İdrar Kaçırma

  Düşük yoğunlukta tedavilerden (yaşam stil değişiklikleri, medikal tedavi gibi), yüksek yoğunlukta tedavilere (pelvik taban kas eğitimi, biofeedback-geri besleme yöntemi, cerrahi) doğru geniş bir tedavi spektrumu vardır. Hastanın durumuna göre bu yöntemlerden birini tercih ediyoruz.

  Ürojinekoloji

  Düşük yoğunlukta tedavilerden (yaşam stil değişiklikleri, medikal tedavi gibi), yüksek yoğunlukta tedavilere (pelvik taban kas eğitimi, biofeedback yöntemi, cerrahi) doğru geniş bir tedavi spektrumu vardır. Bunlar arasında en etkin olan cerrahi yöntemlerdir. Ancak diğer tedavi yöntemlerini de küçümsememek gerekir. Teşhisi doğru konulan olgularda oldukça başarılı olacaklarını bilmek gereklidir.

  Rahim Anomalileri

  Bazı durumlar kolayca tedavi edilebilir, bazılarını tedavi etmek ise risklidir. Örneğin rahimde duvar olduğunda, burayı çıkarma işlemi sırasında rahm zarar görebilir ve gebe kalmada sorun yaşanabilir. Ancak bu işlem histereskopi ile yapılırsa rahim daha az zarar görür ve gebelik şansınız da fazla azalmaz. Hastanın duruma göre bir tedavi süreci izliyoruz.

  Kızlık Zarı

  Kişinin bakire olup olmadığı yalnızca kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır. Kızlık zarı muayenesi kısa, basit ve ağrısız bir muayenedir. Kızlık zarı dikilebilir. Hymenoplasti operasyonu yapılarak ilk gecede kanama olması sağlanır.

  Genital Estetik

  Genital Estetik, doğuştan, hormonal dengesizlikten dolayı ve gebelik sonrasındaki oluşan genital bölgedeki deformasyonu vajinoplasti ve labioplasti yöntemi ile düzeltiyoruz.

  Menopoz

  Menopoz, östrojenin (kadınlık hormonu) azalması sonucunu doğurur. Hormon tedavisi, menopoz şikâyetlerine yönelik en etkili yöntemdir. O nedenle öncelikle östrojen seviyesini yükseltecek önlemler alıyoruz.

  Jinekolojik Kanserler

  Rahim (endometriyum), rahim ağzı (serviks), yumurtalık (over) ile dış genital organ (vulva ve vajen) gibi kanserler jinekolojik kanserler olarak isimlendirilmektedir. Her birinde farklı bir süreç izlenmektedir.

  Gynefix

  Klasik spirale benzeyen, rahim tavanına asılan,düz bir çubuk şeklinde ,modern , hormonsuz  yeni nesil   bir  rahim içi araçtır. Spiral içindeki boncuklardan salınan bakır sayesinde spermi etkisiz hale getirir. Yumurta ile spermin döllenmesini engeller ve yabancı cisim reaksiyonu oluşturarak spermi etkisiz hale getirir.

  Genital Siğiller

  Genital siğiller; temas yolu ile deriden bulaşır. 20-30 yaşlarında kadınların yaklaşık %80’i HPV ile karşılaşır ancak bunların % 90 ı bağışıklık sistemi tarafından vücuttan temizlenir. Tarama testleri smear testi ve HPV dna testidir. HPV dna testi ile kötü huylu HPV tiplerini saptayabiliyor ve ileri tetkik,  tedavi şansı yakalayabiliyoruz.

  Doktora Sor

   Detaylı Bilgi & Randevu Almak İçin;

   0552 722 1 722

   FAYDALI BİLGİLER

   Kadın Hastalıkları