Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti Nedir?

Labioplasti operasyonları, özellikle son yıllarda en fazla yapılan cinsel estetik operasyonları arasında yer almaktadır.

Labioplasti ameliyatı genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile genişleyen, uzayan, kararan, sarkan veya düzensizleşen iç dudakların kesilerek küçültülmesi, estetik olarak düzeltilmesi ameliyatı olarak tarif edilmektedir.

dr-zehra-yilmaz-klinik
dr-zehra-yilmaz

Labioplasti Neden İhtiyaç Duyulur?

Kişilerde öncelikle özgüven kaybı oluşur yani oranın anatomisinin düzgün olmaması kişilerde özgüven kaybı, cinsel ilişkide ağrı, cinsel ilişkiye girememe bazen o bölgenin aşırı derecede nemli kalmasına bağlı labiumların büyük olmasına bağlı sık vajinal enfeksiyonlar görülmektedir. Bunun dışında dar kıyafet giyememe, pantolon giyememe, bisiklete binme gibi aktivitelerde bu bölgede ağrı oluşabilmektedir.

Doktora Sor

  Labioplasti Hakkında Detaylı Bilgi

  Labioplastinin Yapılma Nedenleri

  Özgüven kaybı ve utanma, cinsel ilişki sırasında his kaybı, cinsel ilişkide gerilmeye bağlı ağrı veya acı hissi, sık görülen vajinal enfeksiyon, menstruasyon döneminde ve tuvalet ihtiyacı sonrasında hijyen sorunları, dar pantolon giyerken sürtünme, tayt türü kıyafetler giyildiğinde dışarıdan genital bölgenin fark edilmesi, yürüme, bisiklete binme ve oturma sırasında rahatsızlık hisleri dudak sarkmasının yol açtığı sorunlardandır.

  Genital bölge ağdasının yaygınlaşması ve hızla büyüyen pornografi endüstrisi de labioplasti operasyonlarındaki artışın nedenleri arasında gösterilmektedir.

  Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Labioplasti ameliyatları genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Genel anestezi de daha çok hastane ortamında, eğer daha basit bir düzeltilecek durumsa lokal anestezi ile kliniklerde yapılabilmektedir. Ameliyat tekniği her hastadan her hastaya göre değişebilmektedir. Yani hekim bunu hastanın tercihine ve isteğine göre belirlenmelidir. Birtakım teknikler vardır. Önemli olan hastanın isteğine göre o bölgedeki sarkan dokuların çıkarılması ve düzeltilmesi her iki labium arasındaki herhangi bir eşitsizlik varsa bunun orantılı bir şekilde estetik hale getirilmesidir.

  Labioplasti kızlık zarına zarar verir mi?

  Labioplasti ameliyatı iç kısımda yer alan kızlık zarına zarar vermez yani operasyon, bakire olanlara da rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca doğru teknikle uygulandığında ameliyat sonrası dönemde cinsel haz üzerine olumlu etkiler oluşturduğu da izlenmektedir.

  Labioplasti İşlemi Yöntemleri

  Labioplasti tecrübeli bir doktor tarafından uygulandığında geri dönüşleri oldukça olumlu bir genital estetik işlemdir. Hastanın şikayet ve problemleri, değişmesini istediği yapının dokusu gibi neticeler doğrultusunda farklı teknikler kullanılabilir.

  Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Labioplasti ameliyatları tek başına yapıldığında hastanede kalmayı çok önermiyoruz. Birkaç saat sonra hastamızı taburcu edebiliyoruz. Ağrı ve hafif kanama ameliyat sonrası ilk dönemlerde görülebilir. Belli aralıklarla o bölgeye buz uygulamaları önermekteyiz. 2-3 gün sonra günlük yaşamına, iş hayatına rahatlıkla kişi dönebilmektedir. Genellikle eriyen dikişler kullanılır. Ortalama 1 ay içinde dikişler erimiş ve kaybolmuş olur.

  Sizi Arayalım

   DİĞER TEDAVİLER

   Genital Estetik Uygulamaları