Yılda Bir Jinekolojik Muayene Yaptırın

Yılda bir jinekolojik Muayene Yaptırın

Diğer kanserler türlerinde olduğu gibi kadın kanserleri de oldukça sinsi ilerler, bunlardan biri de rahim ağzı kanseridir.Meme kanserinden sonra, bu kanser kadınlarımızı tehdit eden ikinci önemli kanser türüdür, bu konuda erken teşhis ve HPV aşısı ise hayat kurtarıcıdır bu nedenle kadınlarımızın yılda bir kere jinekolojik muayene yaptırmasını özellikle tavsiye ediyorum.

Neden Düzenli Jinekolojik Muayene?

Kanser bulgusu olup olmadığını smear testi ile aldığımız örnekte görebiliyoruz. Kanserli hücreler çok hızlı yayılabilmektedir, erken teşhisle düzenli muayene  ve buna bağlı olarak hayat kurtaran bir tedavi sürecine başlamak mümkündür.

Alınan örneklerde kanser bulgusu varsa mutlaka kontrollerinizin düzenli  yapılması gerekmektedir. Eğer zorunlu tedavileri uygulamazsanız kısa sürede bu bulguların rahim ağzı kanseri yaratma riski söz konusudur, bu kanser erken dönemde yakalanırsa, tam iyileşme sağlanabilmektedir.

Smear Testi Nedir?

Serviks veya  diğer adıyla rahim ağzı kanserini erken dönemde yakalamamıza yardımcı olan kadın üreme sisteminde çıkan bir testtir.

Smear Testi Kimlere Ne Zaman Yapılır?

  • 21 yaşından büyük kadınlara smear testi yapılır ve yıllık kontrollerle bunun devam ettirilmesi önerilir.
  • Smear örneğinde kanser bulgusu var ise daha sık süre ile kontroller yapılır.
  • 30 yaş ile birlikte smear ve HPV testi beraber yapılır.
  • Bu testler 65 yaşına kadar beş yılda bir devam eder.
  • Kliniğimizde smear testi ve HPV aşısını güvenle yaptırabilirsiniz.