Rahim Filmi HSG

Rahim Filmi HSG

Bir röntgen incelemesidir rahim filmi spermle yumurtanın buluştuğu tüplerin ve embriyonun tutunup geliştiği rahim boşluğunun incelenmesi için çekilmektedir.

Rahim filmi tıbbi olarak ‘Histerosalpingografi’ kelimesi ile ifade edilir, tam olarak da rahim ve tüp filmi anlamına gelir; HSG, HisteroSalpingoGrafi sözcüğünün kısaltmasıdır. Filmde görüntü elde edilebilmesi için rahimin özel bir sıvı ile doldurulması gerekmektedir bu yüzden HSG için ilaçlı rahim filmi adı da kullanılır, bu madde de ‘Kontrast madde’dir.

HSG Rahim Filmi Neden Çekilmelidir?

Vazgeçilmezliği, HSG’nin artan önemi ve sıklıkla istenmesi nedeniyle “rahim filmi neden istenir”, “rahim filmi ne zaman istenir” gibi sorularla fazlaca karşılaşıyoruz, 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan kişilere HSG çekilmelidir. Bir yıl olan bu bekleme süresi, 35 yaşından sonra ve daha ileri yaşlarda 4-6 aydır, HSG istenmesinin tek amacı, kısırlık araştırması değildir; çünkü tüp bebek tedavisinden önce embriyonun tutunmasını veya gelişimini engelleyebilecek bir olumsuzluğun bulunup bulunmadığı en iyi rahim filmi ile ortaya konabilir, böylece tüp bebek tedavisinden önce varsa olumsuzlukların ortadan kaldırılması, tüp bebek başarı oranını artıracaktır. Bununla birlikte tekrarlayan düşükler veya kürtajdan sonra rahim boşluğunda bir hasar meydana gelip gelmediğini anlamak için aynı şekilde bazı miyom ameliyatlarından ve histeroskopi adı verilen yöntemle yapılan rahim içi operasyonlardan sonra durumun kontrolü için de rahim filmi istenmektedir.

HSG Rahim Filmi Çekimi

  • HSG çekiminde yeni teknik, inceleme yapılacak kişi açısından bir kadın-doğum muayenesine benzer.  Sadece 3-5 dakika sürer.
  • HSG çekiminde yeni teknik, sadece ağrısız olması açısından değil, elde edilen sonuçların doğruluğu da dâhil olmak üzere her bakımdan eski tekniklere nazaran çok üstündür.
  • HSG çekimi genellikle ağrısız ve kanamasızdır. Normal şartlarda sadece 3-5 dakika sürer.
  • Rahim ağzı kanalı, Rahim boşluğu ve tüpler net olarak görüntülenebilir.
  • Rahim delinmesi veya zedelenmesi riski yoktur.
  • HSG tekniğinde kullanılan röntgen cihazının özellikleri nedeniyle çok daha düşük radyasyon maruziyeti söz konusudur.
  • Rahim filmi çektirenler işlem sonrasında işlerine dönebilir, araba kullanabilirler.
  • Rahim filmi sonrası cinsel ilişki yasağı yoktur.
  • Rahim filminden sonra hamile kalabilmek, öncesine nazaran daha yüksek orandadır.
  • Kullanılan kontrast madde birkaç saat içinde vücuttan atılır ve düşük dozda kullanıldığından sistemik yan etkisi yoktur.