Jinekolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Jinekolog Nedir?

Jinekolog doktor kadınların rahim, yumurtalık, vajina ve dış genital sistem ile ilgili tüm rahatsızlıklarla ilgilenir. Bu organların hastalıklarının tedavisi ya da ameliyatla tedavisi jinekolog doktorlar tarafından yapılır. Jinekolog doktor aynı zamanda hastaların en mahrem sorularına cevap arayan kimsedir. Bu nedenle jinekolog doktor seçerken rahat iletişim kurabileceğiniz birini seçmeniz çok faydalı olacaktır.

Ülkemizde jinekolog doktorlar hem kadın hastalıkları hem de gebelik ve doğum işlemleriyle ilgilenir.

Kadın Doğum Doktoru Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Kadın doğum uzmanı seçerken ilk önce muhtemelen akraba eş dosttan destek alıyorsunuz, onların tavsiyelerine göre hareket ediyorsunuz. Ancak doğum söz konusu olunca her bireyin durumunun kendine özgü olduğunu unutmayın. Bununla birlikte artık teknolojinin gelişmesi referanslarınızı daha güçlü kılabilmenize de olanak tanıyor. Bir jinekologla ilgili bilgiyi birden fazla noktadan kontrol edebiliyorsunuz. Şikâyet ya da tavsiye sitelerine girip gerekli malumatı alabiliyor ve arkadaş, eş, dost tavsiyeleri ile bu bilgileri birleştirerek daha sağlıklı tercihlerde bulunabiliyorsunuz. Benimde sosyal medya hesaplarıma buradan ulaşabilir ya da yorumlarıma bakabilir, siz de yaşadığınız tecrübeyi paylaşabilirsiniz.

Bütün bunlarla birlikte her halükarda göz ardı edilmemesi gereken hususları sıralamakta fayda var;

1- Tecrübe

Doktorluk özellikle de kadın doğum doktorluğu özveri isteyen bir meslektir. Sürekli günceli takip etmeyi gerektirir. Eğer bunların yanına yılların birikimi de eklendiyse jinekolog tercihinizde önemli bir kriter karşılanmış demektir.

2- Güven

Özellikle kadın hastalıkları ve doğum güvenin en üst düzeyde olduğu alanlardan biridir. Kendinize herhangi bir konuda ortak ararken ilk dikkat ettiğiniz konu ona güven güvenmediğinizdir. Jinekoloğunuz da aslında sağlığınız konusunda ortağınız gibidir. Dolayısı ile aynı kurallar burada da geçerli.

Doktorunuzun yanında kendinizi rahat hissedebilmeli ve ona gerçekten güven duyabilmelisiniz. Güven duymadığınız bir kişinin önerilerine uymakta da zorluk çekersiniz. Böyle bir durum sağlığınız ile ilgili sorunlara neden olabilir. Kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmeniz için ilk şart doktorunuza güven duyabilmenizdir.

3- Referanslar

Doğum doktorunuzun daha önce yaptırdığı doğumlar, annelerin doktor hakkındaki düşünceleri, internet yorumları, varsa çevrenizde doktoru tanıyan ve tecrübesi olan isimlerden alacağınız bilgiler de seçiminizde önemli bir faktör olacaktır.

4- Ekol Farkı

Tıpta aynı ya da benzer hastalıklar için her doktorun farklı bir yaklaşımı olabilir. Bunların hepsi de doğru olabilir. Bunların hepsi birer tedavi ekolüdür. Örneğin doktorunuz sorunun çözümünde ameliyatı son çare olarak görüyordur ve bu onun benimsediği ekoldür ancak siz ilk seçenek olması yönünde bir anlayışın size daha uygun olacağını düşünüyorsanız bu durumda bazı anlaşmazlıklar yaşanabilir. Bunların yaşanmaması için de jinekoloğunuzu ve hastalıklara yaklaşım biçimini iyi tahlil etmeniz gerekir.

5- Ulaşılabilirlik

Gebelik takibi gerçekten çok önemlidir. Bu konuda neler yaptığımızı isterseniz Gebelik Takibi sayfamdan öğrenebilirsiniz. Gebeliğiniz boyunca aklınıza birçok soru gelecektir ve çoğu kadının çalıştığı günümüzde her soru aklınıza geldiğinde muayeneye gitmek hem zaman açısından sizi sıkıntıya sokacak hem de yoracaktır.  Diğer bir husus da şudur: Evet, bazen çok önemsiz bir detay aklınıza gelecektir belki ama bazen de geçiştirilemeyecek kadar önemli bir konuya cevap bulmanız gerekecektir. Doktorunuza ulaşmak istediğinizde telefonun diğer ucunda ya da maille size kısa sürede dönüş yapacak sizi sabırla dinleyecek bir doktor tercihi, hamilelik sürecinde size önemli bir artı sağlayacaktır.

6- Doktorunuzun Yaklaşımı

  • Sizi soru sormaya teşvik ediyor ya da sorularınızı dikkatle dinliyor mu?
  • Muayene sırasında sizle ne kadar ilgili?
  • Durumunuz hakkında detaylı bilgi veriyor mu?

Kısacası sizinle doğru bir iletişim kurup kuramaması da doktorunuzu belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Hastalarımın doğum yolculuğunu merak ediyorsanız Doğum Hikâyesi sayfama göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak doğum doktorunuzu seçerken şunlara cevap aramalısınız

  • Kendinizi yanında rahat hissediyor musunuz?
  • Aklınıza takılanları çekinmeden yöneltebiliyor musunuz?
  • Cevapları sizi tatmin ediyor mu? Aydınlatıcı mı?
  • Gerektiğinde cep telefonu ya da e-posta ile ulaşabiliyor musunuz?
  • En önemlisi de muayeneden sonra gönül rahatlığı ile evinize dönebiliyor musunuz?

Cevabınız evet ise doktorunuzu buldunuz demektir.