Genital Estetik Nedir?

Vajinoplasti Nedir?

Kadın genital organlarının iç kısmına vajina denir. Doğum, menopozal dönem, ağır kaldırma, aşırı kilo verme, aşırı kilo almak gibi nedenlerle vajinal kaslarında, dokularında esneme ve gevşeme nedeniyle vajinal bolluk meydana gelir. Bunun düzeltilmesi ve toparlanması ameliyatına vajinoplasti nedir.

Vajinoplasti Ye Neden İhtiyaç Duyulur?

Vajina da hastanın esnemesine bağlı olarak vajinal bolluk oluştuğu zaman kişinin kendinde ya da partnerinde birtakım cinsel problemler ortaya çıkabilir. Birliktelik sırasında hissetmeme, his kaybı veya birliktelik sırasında vajinadan gaz çıkışı gibi seslerin gelmesi, özgüven kaybı yaratabilir. Bunun dışında vajinal bölgenin daha gevşek ve esnek olması sık sık vajinal yol enfeksiyonlarına sebep olabilir. En önemli problemlerden biriside vajinal kanal ile birlikte özellikle idrar kesesinde sarkma olduğunda sık idrara gitme ya da idrar kaçırma gibi problemlerle de karşılaşabiliriz.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı genel anestezi ve spinal anestezi altında hastane ortamında yapılır. Vajinal dokularında esneklik olmasının ana sebebi vajina ile rektum dediğimiz makat bölgesi arasında fatsa dediğimiz tabakanın yırtılmasına bağlı olarak vajinada bir bolluk oluşur. Bu fatsa dediğimiz hamak görevi gören fatsa tabakasının onarılması ve vajinada fazla kısımların çıkarılması şeklinde yapılır. Böylece hem güçlü bir pelvik taban hem de dar bir vajinal kanal elde edilmiş olur. Ortalama ameliyat süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatında Riskler Var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi vajinoplasti ameliyatında da birtakım riskler olabilir. Bunlardan en önemlisi vajinal bölgede kanama ya da kanın bir yere birikmesi, enfeksiyon gibi birtakım bulgular ya da bazen ameliyat düzgün yapılmazsa diğer organ yaralanmalarına sebep olabilir. Bunların önüne geçebilmek için deneyimli bir cerrah düzgün ve titiz bir şekilde ameliyat tamamlandığında herhangi bir risk olmadan başarılı bir ameliyat geçirmiş olur.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında bazen birkaç saat ya da en fazla bir gece hastanede kalış sürecimiz olmaktadır. Ameliyat sonrasından birkaç gün hafif kanama, hafif ağrılar görülmektedir. Bunlarda ağrı kesicilerle rahatlatılabilir. 2-3 gün içinde hasta normal günlük hayatına rahatlıkla dönebilmektedir. Sadece bu tip ameliyatlardan sonra belli aktiviteleri bir süre yapmaması gerekir. Bunlardan en önemlisi bir ay boyunca cinsel ilişki önermiyoruz. Bunun dışında havuz, deniz, sauna, bisiklete binmek, ata binmek yani vajinal bölgeyi zorlayacak aktivitelerden bir ay boyunca uzak durmasını istiyoruz. Genelde eriyen dikişler kullanıyoruz ve ortalama 4-6 hafta arasından dikişler eridiği için herhangi bir şikâyet olmadan kendi hayatına ve cinsel hayatına hasta devam edebilmektedir.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti labiumların küçültülmesi ve düzeltilmesi ameliyatıdır. Özellikle son yıllarda cinsel estetik operasyonlarında en sık yapılan ameliyat türü diyebiliriz. Doğuştan, ergenlikten gelen sarkan veya şekil bozukluğu olan labium dudakların anatomiye uygun bir şekilde düzeltilmesine labioplasti denir. Labioplasti ameliyatı özellikle genç kızların bir problemidir. Labiumlar tamamen kadın genital organlarının dış kısmındadır. Dolayısıyla kızlık zarıyla bir yakınlığı bulunmamaktadır. O nedenle ameliyatlar güvenli bir şekilde genç kızlarda da yapılabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Kişilerde öncelikle özgüven kaybı oluşur yani oranın anatomisinin düzgün olmaması kişilerde özgüven kaybı, cinsel ilişkide ağrı, cinsel ilişkiye girememe bazen o bölgenin aşırı derecede nemli kalmasına bağlı labiumların büyük olmasına bağlı sık vajinal enfeksiyonlar görülmektedir. Bunun dışında dar kıyafet giyememe, pantolon giyememe, bisiklete binme gibi aktivitelerde bu bölgede ağrı oluşabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatları genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Genel anestezi de daha çok hastane ortamında, eğer daha basit bir düzeltilecek durumsa lokal anestezi ile kliniklerde yapılabilmektedir. Ameliyat tekniği her hastadan her hastaya göre değişebilmektedir. Yani hekim bunu hastanın tercihine ve isteğine göre belirlenmelidir. Birtakım teknikler vardır. Önemli olan hastanın isteğine göre o bölgedeki sarkan dokuların çıkarılması ve düzeltilmesi her iki labium arasındaki herhangi bir eşitsizlik varsa bunun orantılı bir şekilde estetik hale getirilmesidir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Riskler Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi labioplasti ameliyatı sonrada birtakım riskler bizleri beklemektedir. Özellikle o bölge kanlanmaya çok müsait olduğu için ameliyat sonrası kanama, anatom dediğimiz durum oluşabilir. Eğer düzgün teknikler kullanmazsak iyileşme sürecinden sonra o bölgede testiri dışı görünümlü bir görüntü oluşabilir. Bunu dışında yara yeri enfeksiyon zaman zaman sık görülmeyen karşınıza çıkabilecek sorunlar oluşabilir ama düzgün ve titiz bir ameliyat tekniğiyle olduğu zaman sorunsuz bir şekilde bu tip ameliyatları gerçekleştirebiliriz.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Labioplasti ameliyatları tek başına yapıldığında hastanede kalmayı çok önermiyoruz. Birkaç saat sonra hastamızı taburcu edebiliyoruz. Ağrı ve hafif kanama ameliyat sonrası ilk dönemlerde görülebilir. Belli aralıklarla o bölgeye buz uygulamaları önermekteyiz. 2-3 gün sonra günlük yaşamına, iş hayatına rahatlıkla kişi dönebilmektedir. Genellikle eriyen dikişler kullanılır. Ortalama 1 ay içinde dikişler erişimiş ve kaybolmuş olur.

Vajinoplasti ve Labioplasti Ameliyatı Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Vajinoplasti ve labioplasti ameliyatları tabi ki aynı seansta yapılabilir. Sadece hem ameliyat süresi uzamasına hem de hastanın ağrılarının biraz daha fazla olmasına neden olabilir ama ikisi rahatlıkla aynı esnada yapılabilir.