Hamilelik Döneminde Su İçmenin Önemi

İnsan hayatının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde başrolü üstlenen suyun önemi, gebelik döneminde daha da artar. Normal bir insan günde 2, 2.5 litre su tüketmelidir. Fakat gebelik döneminde bu miktar 3, 3.5 litreye kadar çıkabilir. Çünkü annenin fizyolojik durumuna bir de fetal büyüme eklendiğinden dolayı, hamilelik döneminde vücut yüksek miktarda suya ihtiyaç duyar.

Hamilelikte sıvı tüketimi ihtiyacının yeterli oranda sağlanması, bebeğin sağlığı açısından da önemlidir. Gebelikte su içmenin önemini anlayan anne adayları, yaşanacak sindirim, cilt, emzirme, bunaltı ve kasılma gibi birçok problemlerin önüne geçmiş olur.

Hamileler Neden Fazla Sıvıya İhtiyaç Duyar?

Hamileliğin başından sonuna kadar yaklaşık 1-1,5 litre kan hacmi artar ve karında amniyotik sıvı oluşur. Bebek, anne karnındayken bu sıvının içinde yaşar. Ayrıca bebeğin hücre yapısının yaklaşık %80’ini su oluşturduğu için annenin içtiği su miktarı direkt olarak bebeğe etki eder. Vücut ısısının ayarlanması ve eklemlerin rahatlığı, cilt güzelliği, sindirim sistemi açısından da bu dönemde su büyük önem taşır. İşte tüm bunlar, insan metabolizmasında suya en ihtiyaç duyulan zamanın hamilelik ve emzirme dönemi olduğunu gösterir.

Bebek İçin Suyun Önemi

Bebeğin anne karnındayken içinde bulunduğu amniyon sıvısı; cilt, solunum sistemi, sindirim sistemi ve boşaltım sisteminden dökülen hücrelerin olduğu bir sıvıdır. Bu sıvı zamanla kendini yenileme ihtiyacı duyar. Amniyon, belli aralıklarla annedeki su ile yer değiştirir ve temizlenmiş olur. Bebeğin içinde bulunduğu bu suyun, yani amniyon sıvısındaki miktarın yeterli olması; bebeğin hareketleri ve akciğerlerinin gelişmesi açısından büyük önem taşır. Eğer amniyon sıvısı yeterli miktarda değilse, bebeğin anne karnındaki hareketleri yavaşlayabilir. Bu yüzden annenin içtiği su, bebeğin sağlığına ve gelişimine pozitif anlamda etki edecektir.

Hamileler İçin Su Tüketiminin Faydaları

Gebelikte su tüketiminin miktarı bebekleri ne kadar etkiliyorsa, anneyi de o kadar etkiler. Hamilelikte yeterli su tüketimi birçok soruna çözüm bulurken, bazı durumlarda sorunları başlı başına önleyen bir faktör de olabilir. Hamilelikte su içmenin önemi ve mucizevi etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yeterli su tüketimi rahim kasılmalarını engeller böylece erken doğum tehlikesi de giderilmiş olur.
  • Cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlarken, vücut çatlaklarının oluşumunu da azaltır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını, kabızlığı ve hemoroidi önler.
  • Anne karnındaki bebeğin, içinde yaşadığı suyun azalması ve temizlenmemesi gibi sorunlara karşı önlem alır.
  • Özellikle sıcak yaz aylarında hamile olan anne adaylarının çok sık terlemesiyle kaybettikleri sıvı miktarını telafi eder.
  • Bulantı, mide yanması gibi şikâyetleri azaltır.
  • Vücuttaki şişlikleri(ödemi) azaltır.