Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Gebelikte beslenme önemlidir. Çünkü biz kendi sağlığımız ve bebeğinizin sağlığı için özen göstermeliyiz. Beslenmede doğal gıdaları tercih etmeliyiz. Herhangi bir suni gıda, yapay gıda, kutuya girmiş herhangi bir katkı maddesi ile yapılmış gıdalardan uzak durulmalıdır.

Üç besin kaynağı protein, kalsiyum, meyve sebze ve vitamin ağırlıklı olmalıdır. Yani gebelik boyunca tuz, ekmek, pilav, makarna, patates gibi karbonhidrat içeren gıdaların mümkün olduğu kadar kullanılmamalıdır. Bu gıdaların gebelikte herhangi bir faydası olmamakla birlikte bebeğin gelişiminde hiçbir olumlu etkisi olmamaktadır. Dengesiz ve düzensiz beslendiğimizde de gebeliğe bağlı tansiyon ve şeker hastalığı gibi birtakım riskli hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Daha çok protein ağırlıklı, meyve sebze ağırlıklı, kalsiyum ağırlıklı beslenilmeli ve doğal gıdaları mümkün olduğu kadar tercih edilmelidir. Sık aralıklarla abartmadan yerinde ve kararında beslenmelidir. Gebelikte sigara ve alkol kullanımına hiçbir şekilde önermiyoruz. Sigara ve alkolün gebelikte bildiğimiz birçok zararlı etkileri dışında bilmediğimiz gebelik içinde, gebelik dışında bebeğin sağlığı ile ilgili birtakım hastalıkları tehdit ettiği için anne karnında bir takım riskler teşkil ettiği için, sigara ve alkol kesinlikle kullanmamalıyız.