Gebelik İzlemi İçin Bilgilendirme

Gebelik İzlemi İçin Genel Bilgilendirme

Gebeliğinizin tanısının konulduğu günden itibaren sizin ve doğacak bebeğinizin sağlığı için belirli aralıklarla takiplere gelmeniz gerekmektedir. Bu takipler sırasında gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde seyredip seyretmediğini öğrenmek, aynı zamanda gebelikte ortaya çıkabilecek istenmeyen bazı durumları anlayabilmek ve doğacak bebekte anne karnında ortaya çıkabilen hastalıklara tanı koyabilmek amacıyla bazı testler yapılacaktır.

Gebelik planlayan her kadın için gebelikten önce günde 0.4 mg folik alması, daha önceki gebeliğinde nöral tüp defekti denilen anomalili bebek doğuran ya da risk grubunda olanlar ise günde 4 mg folik alması önerilmektedir.

Gebe olarak ilk başvurunuzda tansiyon ve kilonuz ölçülerek kaydedilecektir. Ayrıca, daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, önceki gebelikleriniz ve doğumlarınızla ilgili bilgiler, sizin ve eşinizin ailesinde bulunan hastalıklar kaydedilecektir. Bu ilk ziyarette yaptırmanız gereken testler açlık kan şekeri, kan gurubu, hepatit antijeni ve antikoru ( daha önce hepatit aşısı yaptırmadıysanız) testidir. Sizin kan gurubunuz Rh(-), eşinizin kan gurubu Rh (+) ise kan uyuşmazlığınıza aday olduğunuzu gösterir. Kan uyuşmazlığını belirlemek için İndirekt Coombs adı verilen testi yaptırmalısınız. İlk ziyarette gebelik çok küçük ise, yapılacak ultrasonografi ile bebeğin yerleşim yeri, rahim içine yerleşip yerleşmediği, kalp atımının olup olmadığı saptanır. 11-14. haftalar arasında bir ultrasonografi yapılmalıdır. Bu ultrasonografide Down sendromu taraması için ense kalınlığı ve burun kemik varlığı değerlendirilir.

Eğer Down sendromu taraması için 11-14 haftalar arasında yapılması gerekli bu ziyareti kaçırdı iseniz, 16-20. haftalar arasında yine Down sendromu taraması için üçlü tarama ve dörtlü tarama testi yapılır. Risk değerlendirilmesi yapılır. Aile ile detaylı görüşülerek prenatal girişimsel testler hakkında bilgi verilir. Girişimsel testlere ( amniosentez veya kordosentez ) alternatif olarak yapılan kanda fetal DNA analizini kapsayan testler yapılır.

20-22. haftalar arasında: , bebeğin tüm iç organlarının ayrıntılı olarak incelendiği, ayrıca kalbe ait dokuların tarandığı ayrıntılı ultrasonografidir. Riskli hastalarda fetal eko yapılır.

24-28. haftalar arasında 50 gr glukoz yükleme testi yapılacaktır. Bu testin amacı gebeliklerin %4’ünde ortaya çıkan gebeliğe bağlı şeker hastalığını taramaktır. İlk muayenede kan şekeri normal olsa bile gebeliğe bağlı şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Bu kişiler tanınıp, uygun şekilde tedavi edilmezse bebeğin çok iri olması, gebelik sonrası kalıcı şeker hastalığı gibi sorunlarla karşılaşabilirler. 32. haftada bebeğin gelişmesini değerlendirmek amaçlı bir ultrasonografi yapılacaktır. Kan basıncı ve kilo ölçümü yapılır. 38-39. gebelik haftasında bebeğin tahmini doğum ağırlığı, kemik çatının uygunluğu ve doğum şeklinin konuşulması, doğumun planlanması için yapılacak olup, ultrasonografi ve vaginal muayene yapılacaktır.